تاثیر اینستاگرام روی زندگی  شما

عوارض مقایسه زندگی با اینستاگرام بسیار جدی است.

آیا تا به امروز به این موضوع فکر کرده اید که دیدن تصاویر زندگی به ظاهر شاد دیگران در اینستاگرام  تاثیری روی زندگی  شما می گذارد؟ بر اساس تحقیقاتی که انجام شده ، اینستاگرام بدترین اپلیکیشن فضای مجازی است که روی شادابی روان و سلامت افراد تاثیر دارد. محققین گزارش کرده اند که جوانانی که در شبانه روز ۲ ساعت از وقت خود را در شبکه های اجتماعی می گذرانند دچار استرس و ناراحتی بیشتری هستند.

هنگامی که کاربران ، دیگران را مدام در حال مسافرت ، مهمانی و خوش گذرانی می بینند احساس افسردگی و سرشکستگی می کنند چون تصور می کنند زندگی آن ها از دست رفته و خودشان هم فراموش شده اند. این احساس باعث ناامیدی و ایجاد مقایسه بین افراد فعال در اینستاگرام می شود.

در شبکه های اجتماعی زیادی مانند اینستاگرام ، بعضی از پست ها و تصاویر غیرواقعی هستند و افراد با فتوشاپ و ویرایش حرفه ای سعی در اغراق  و بزرگ نمایی از شادی های زندگی خود می کنند. به همین دلیل بسیاری از افراد با دیدن این تصاویر اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.

واقعیت اینستاگرم چیست؟

حتما تا به حال این جمله را شنیده اید که: باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید. تعدادی از کاربران ارتباط خود با همسر یا نامزدشان را در شبکه های اجتماعی به اشتراگ می گذارند تا خوشبختی خود را نشان دهند. این نوع زندگی بسیار ایده آل است ولی بسیاری از مشاهده کنندگان با دیدن این تصاویر، احساس بدی نسبت به زندگی خود پیدا می کنند و شروع به مقایسه کردن زندگی خود با دیگران می کنند و گاهی تا حدی در این چرخه همگانی غرق می شوند که نمی توانند به راحتی از این قضیه فرار کنند.

هیچ کدام از کسانی که شما در اینستاگرام دنبال می کنید در زندگی واقعی شما حضور ندارند پس شما از واقعیت زندگی آن ها خبر ندارید. به طور واضح هیچ فردی علاقه ندارد لحظات ناراحتی خود را با دیگران به اشتراک بگذارد. اما این را بدانید که در زندگی همه ی انسان ها لحظات غم و شادی ، اضطراب ، افسردگی و… وجود دارد پس به زندگی خود دقت بیشتری داشته باشید و از مقایسه زندگی خود و دیگران دست بردارید چون هیچ سودی برای شما ندارد.

دانشمندان ثابت کرده اند که هر چه سن افرادی که در شبکه های اجتماعی عضو هستند  پایین تر باشد ، میزان افسردگی و اضطراب افزایش می یابد.

امروزه حتی کودکان هم در شبکه های اجتماعی عضو هستند پس یهتر است از دوران کودکی ، بخصوص دوران تحصیل ، استفاده درست از شبکه های اجتماعی را به کودکان بیاموزیم و زمان استفاده آن ها از شبکه های اجتماعی را به حداقل برسانیم

اینستاگرام و زندگی

تاثیر اینستاگرام در زندگی

ایجاد توقعات غیرواقعی

باید بدانیم که هیچ انسانی کامل و بی نقص نیست ، اما افراد همیشه زیبایی ها و امتیازات خود را به اشتراک می گذارند و شما ناخودآگاه رویای یک زندگی و حتی یک شوهر بی عیب و نقص را در ذهن خود پرورش می دهید. متاسفانه خیلی از افراد با غرق شدن در این رویا ، دیگر نمی توانند با واقعیت ها و سختی های زندگی روبه رو شوند و فرصت های عالی زندگی خود را از دست می دهند.

احساس حسادت و نارضایتی

با دیدن تصاویر زندگی دیگران ، معیارهای افراد تغییر می کند وسطح انتظارات آن ها بالاتر می رود. بخصوص نسبت به همسرشان و این امر باعث ناراحتی ، عصبانیت و نارضایتی می شود در حالی که هیچ دلیل منطقی برای این حس ها وجود ندارد.

مثلا تولد شماست و همسرتان در حد وسع خود شما را غافلگیر می کند اما شما در ذهن خود هدیه های فلانی برای همسرش را با هدیه ی همسرتان مقایسه می کنید و ادامه ماجرا…

دور شدن دوستان و نزدیکان

اگر شما آدمی هستید که به طور مداوم در حال چک کردن زوج ها و بلاگرهای اینستاگرامی حتی در کنار خانواده هستید و با خانواده و دوستان درباره ی آن ها صحبت می کنید ، کم کم هم از شما دور می شوند ، زیرا هیچ کس دوست ندارد با کسی که مدام درباره ی دیگران صحبت می کند و در حال مقایسه و حسادت است هم نشین شود.

تاثیر اینستاگرام در روابط زناشویی

همان طور که گفتیم اینستاگرام و شبکه های مجازی باعث ناامیدی و افسردگی می شوند چرا که با ایجاد توقعات ، حسادت و مقایسه باعث ایجاد فاصله بین زن و شوهر می شود و کار به اختلاف و مشاجره می کشد و همین امر باعث نگاه تحقیر آمیز به همسر می شود و تمایل به همسر کمتر می شود و ارتباط صمیمی بین شما از بین می رود.

ارتباط موثر یک کلید برای رابطه ای  شاد و سالم است که موجب رضایت هر دو طرف می شود. زن و شوهر باید بتوانند به دور از استرس با یکدیگر درباره ی انتظارات ، احساسات ، دلخوری ها و … بدون مقایسه ، تحقیر یا سرزنش صحبت کنند.

هیچوقت اجازه ندهید ارزش های شما تحت تاثیر زندگی های اینستاگرامی قرار بگیرد پس گاهی با دور شدن از این فضا واقعیت ها و زیبایی های  زندگی خود را ببینید. با این کار فرصت بیشتری برای در کنار هم بودن دارید.

آخرین مقالات
برچسب ها
لینک کوتاه
https://zodiweb.ir/?p=17191

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *